BaSys.sk BaSys.sk BaSys.sk

Pro Audio

Na cesty

Domáce Audio

Do Auta
Témy Close X

Test slúchadlového zosilňovača SPL Phonitor se


2024/10/15

Radosť profesionálov
Slúchadlový zosilňovač Phonitor se, vyrábaný nemeckou spoločnosťou SPL, vás uvedie do zvuku postaveného na základoch z oblasti profesionálnych audio produktov určených na štúdiové použitie. Rovnako ako iné spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti, tak aj SPL až neskôr rozšírilo svoje portfólio o produkty zamerané na hi-fi segment trhu. Z hľadiska funkcionality tento produkt neprináša nič revolučné, ale vďaka unikátnej technológii VOLTAiR ponúka zvukový prejav na takej úrovni, že s prehľadom konkuruje omnoho drahším produktom konkurencie.

 

 

 

Unikátny príbeh spoločnosti SPL



SPL pôsobí na trhu od roku 1983. Pre hudobné, vysielacie a filmové zvukové štúdiá vyrába špičkový hardvér na spracovanie zvuku, ale významnú pozíciu zastáva aj vo svete hi-fi technológií. Pri vývoji svojich produktov okrem precíznych meraní prikladá osobitý význam experimentálnemu prístupu a vysokej úrovni zážitku poslucháča. Od mnohých výrobcov často prichádzajú vyjadrenia, že „sa snažia o inovácie“ a „vyvíjajú unikátne technológie“, no SPL je naozaj iné ako široký priemer. Dôkazom sú revolučné produkty ako automatický dynamický de-esser, ktorý redukuje sykavky a využíva fázové vynulovanie, prvý diskrétny 5.1 mikrofón (Atmos 5.1), alebo 120 voltový zosilňovač, ktorý sa používa aj v týmto článkom prezentovanom zariadení.

 

 

 

Ponuka produktov



Ponuka SPL pozostáva z troch kategórií. Ich názvy hovoria samy za seba: Mastering, Studio a Professional Fidelity. Najmä posledná obsahuje produkty, ktoré zaručene oslovia milovníkov domáceho počúvania hudby. Nájdeme tu modely využívajúce 120 voltovú technológiu VOLTAiR, ku ktorým patrí aj Phonitor se. K dispozícii sú aj väčšie modely s názvom Phonitor x a Phonitor xe, ktoré majú rozšírenú funkcionalitu, čo sa samozrejme odráža aj na výslednej cene. Vo všetkých troch spomenutých zariadeniach je použitý rovnaký vysokokvalitný linkový zosilňovač. Phonitor se zaručuje rovnaký zvukový zážitok, len v cenovo dostupnejšom prevedení.

 

 

 

Dizajn



SPL Phonitor se je vyrobený z rovnako kvalitných materiálov a komponentov, ako väčšie modely v tejto produktovej línii. Prvá vec, ktorá nás po vybalení prekvapila, sú jeho väčšie rozmery v porovnaní s inými slúchadlovými zosilňovačmi. Robustným dojmom pôsobí vďaka kovovému telu a širokým kovovým nožičkám s gumovými pätkami.  Zaujímavosťou je, že produkty zo série Professional Fidelity sa okrem tradičnej striebornej a čiernej farby vyrábajú aj v elegantnej červenej edícii. Mimochodom, produkty z tejto série majú šírku 278 milimetrov. Zaberú menej miesta ako tradičné hi-fi zariadenia so šírkou 435 mm a vo forme veže pôsobia aj príjemným estetickým dojmom.

 

 

Vľavo na prednom panely sa nachádza ovládač hlasitosti, ktorý je vyfrézovaný z hliníka. Ovláda sa ním potenciometer Alps RK27, ktorý je pocitovo jednoducho bezchybný. Pohybuje sa s miernym odporom a regulácia hlasitosti je veľmi presná. Nami testovaný model obsahoval DAC modul, ktorý má na prednej strane spínač na aktiváciu digitálneho obvodu. Nasleduje spínač pre výber vstupu DAC (modul obsahuje USB-B, optické a koaxiálne konektory). Po zapnutí sa v strede pod emblémom rozsvieti červená LED dióda.

 

 

Kvalita zvuku a užívateľský dojem



Väčšina ponuky SPL je určená pre profesionálne štúdiové použitie. Tento dojem a úroveň kvality sa preniesli aj do používateľskej skúsenosti s Phonitor se. Veľkou výhodou je jeho jednoduchosť a dôraz na to, čo je skutočne podstatné. Obsluha je ta veľmi komfortná a nenáročná. Ako u väčšiny slúchadlových zosilňovačov s integrovaným DAC, stačí iba pripojiť zdrojové zariadenia. Zapnite, vyberte zdroj, upravte úroveň signálu (hlasitosť) a hotovo.

 

 

Vyššie spomínaná kvalita prevedenia je citeľná pri všetkých ovládacích prvkoch. Lícovanie a kvalita spínačov je veľmi vysoká. Prepínanie medzi zdrojmi vstupného signálu nespôsobuje žiadne nežiadúce a rušivé zvukové artefakty. Nastavením najvyššej úrovne signálu (hlasitosti) nedochádza k nepríjemnému bzučaniu. Konštruktéri skrátka mysleli na každý detail.

V záujme lepšej ceny dizajnéri zmenšili rozmery Phonitor se, v porovnaní s väčšími modelmi. Nedisponuje teda symetrickým vstupom/výstupom a CTL, teda ovládacím konektorom, ako v prípade modelu Phonitor x (pomocou ktorého sa dá koncový zosilňovač vypínať a zapínať z výstupného predzosilňovača CTL). Tento slúchadlový zosilňovač nie je možné použiť ako predzosilňovač, čo samo osebe nie je nevýhodou, ale môže predstavovať obmedzenie pre používateľov s komplexnejšími potrebami.

 

 

 

Phonitor Matrix v praxi




Ďalšou zaujímavosťou je funkcia Phonitor Matrix. Aktivuje sa prostredníctvom spínača Matrix. O jej výhodách sa viac dozviete v článku o produkte Marc One, takže tu ponúkame iba stručné zhrnutie. Slúži na krížové zmiešanie špecifických častí pravého a ľavého kanálu, čím dochádza k eliminácii klasického dojmu izolovaného zvuku pre jednotlivé slúchadlo. Pri hi-fi sústave, ktorá využíva reproduktory, sedíme oproti zdroju zvuku a prirodzeným zmiešavaním zvuku z jednotlivých kanálov vzniká priestorový dojem. Pri počúvaní slúchadiel prichádzajú informácie z pravej a ľavej strany izolovane a nedochádza k vzniku priestorového efektu ako pri klasickom počúvaní sústavy reproduktorov. Phonitor Matrix simuluje priestorové interferencie, ako keby bol zvuk prehrávaný z reproduktorov (Crossfeed). Ďalšie vysvetlenie a ukážka sú vo videu nižšie:

 

 

Niektoré drahšie SPL produkty umožňujú veľmi presne nastaviť intenzitu tohto Crossfeedu a šírku otvorenia uhla stereo spektra. Phonitor se má fixne stanovený uhol s hodnotou 30 stupňov a ponúka na výber z dvoch predvolieb úrovne Crossfeedu (C1 alebo C2). Predvoľba C2 predstavuje vyššiu úroveň presluchov medzi jednotlivými kanálmi a to posilňuje subjektívny dojem výraznejšej separácie jednotlivých zvukov v stereo spektre. Predvoľba C2 je obzvlášť výhodná pre hudbu, ktorá bola mixovaná s výraznými rozdielmi v ľavom a pravom kanály.

Dobrým príkladom je skladba Dave Brubeck Quartet – Take Five. Už pri počúvaní tejto skladby na tradičnej stereo zostave je zrejmé, že priestorové rozloženie nástrojov v mixe je pomerne extrémne. Bicie znejúce príliš vľavo, klavír hrajúci sprava za doprovodu saxofónu v strede a kontrabasu vzadu. Pri prepnutí na predvoľbu C2 sa priestorový obraz zlepšil. Umiestenie nástrojov v priestore bolo vyváženejšie a dojem ich virtuálnej pozície sa presunul viac pred poslucháča. Výsledný efekt je veľmi priaznivý a priestorovosť hudby vďaka nemu pôsobí omnoho reálnejšie.

Na testovanie sme použili slúchadlá Sennheiser HD 800 S, ktoré prehrávali centrálne detaily väčšiny hudobných skladieb vo virtuálnom strede hlavy. Nie pri všetkých skladbách sme necítili nutkanie zapnúť Phonitor Matrix. Pri skladbách so špecifickým mixom, ako napríklad spomínaná Take Five, pomohla táto funkcia vylepšiť a spríjemniť zvukovú scénu vnímanú poslucháčom.

 

 

Kvalita zvuku



V tejto cenovej kategórii už môžete očakávať neutrálny charakter a presnú reprodukciu jemných detailov. SPL Phonitor se tieto očakávania s prehľadom naplní a zároveň nie je nutné, aby ste museli vyberať špeciálne slúchadlá a kabeláž z vyšších cenových kategórií. Našim zdrojom bol iMac pripojený káblom AudioQuest Carbon USB. Výhodou je, že elektronika neprikrášľovala vysoké tóny, ale všetky frekvencie interpretovala čisto a proporčne. Slúchadlá Sennheiser HD 800 S môžu znieť sterilne a chladno pri použití s menej vyváženým systémom, ale to sa v prípade kombinácie s SPL Phonitor se nestalo.

 

 

Ďalšou testovacou skladbou bola Joe Satriani - Wind in the Trees, ktorá spadá do žánru inštrumentálny progresívny rock. Jedinečný a fluidný zvuk gitarového virtuóza sprevádzajú rázne bicie, hlboká basgitara a pestré melódie klavíra. Stredobodom je zvuk skreslenej gitarovej hry a v pozadí sa neustále vznáša zvuk elektrickej gitary bez skreslenia tónu. Výsledok je komplexná skladba s mnohými farbami a vrstvami. Náš posluchový aparát SPL a Sennheiser adekvátne sprostredkoval hĺbku tohto diela.  Vynikli najmä priestorové umiestnenie nástrojov, ale aj jednotlivé interpretačné detaily a nuansy.

 

 

Kombinácia vysokokvalitného DAC a zvukovo neutrálnych obvodov zosilňovača sprostredkúva plnší a krajší zvukový zážitok, v porovnaní s priemernou konkurenciou zo základnej a strednej triedy. Vďaka tomu boli aj nami zvolené referenčné skladby reprodukované sviežim a vzrušujúcim spôsobom, no bez neprirodzeného zvýraznenia detailov a prifarbenia výsledného zvuku. Charakteristickým znakom dobrej hi-fi zostavy je, že poslucháč zabudne na plynutie času a tlačidlo stop na prehrávači.

SPL Phonitor se skutočne zažiaril, keď vkusne vytiahol na povrch detaily. Stalo sa tak pri dielach Nilsa Frahma, v ktorých klavír zvyčajne zohráva jedinečnú úlohu. V prípade skladieb Momentum alebo Hammers sme dostali pútavú stereo scénu s kontinuálnym priestorovým efektom, a to aj keď sme úplne vypli funkciu Matrix. Klavírne party strhujúco plynuli priestorom a počas skladby Momentum sa ozývali šumivé zvuky a zborové hlasy, ktorých hĺbka a dozvuk vytvárali perfektný dojem obrovského priestoru. Stačilo iba zavrieť oči a hneď by ste zabudli, že všetok ten zvuk ide zo slúchadiel

 

 

Zdroj: av-online.hu

Porovnať produkty